Zaburzenia erekcji to utrzymująca się niezdolność do osiągnięcia lub utrzymania wzwodu prącia umożliwiającego prowadzenie satysfakcjonującego współżycia płciowego.
Źródło: NIH Consensus Development Panel on Impotence. JAMA, ‘93, 270, 83-90.
Częstość występowania zaburzeń erekcji wzrasta wraz z wiekiem, a ostatnio obserwuje się wzrost częstości ich występowania w coraz młodszych grupach pacjentów.
70% do 90% wszystkich przypadków zaburzeń erekcji jest wywołana różnymi czynnikami organicznymi: istniejącymi lub przebytymi chorobami, przyjmowanymi lekami i/lub stylem życia*
Źródło: *Carrier S, Brack G, Kour NW, LueTF. Pathophisiology of erectile dys function.Urology1993;42:468-481.
W badanej grupie 8800 polskich mężczyzn z zaburzeniami erekcji, 9 na 10 spośród było powyżej 40 roku życia.
Źródło: Ocena Populacji Mężczyzn z Zaburzeniami Erekcji. PTMS 2005-2007.
Kiedy mężczyznę podnieca bodziec seksualny, informacja zostaje wysłana do jego członka za pośrednictwem nerwów. Informacja ta jest przenoszona przez przekaźniki chemiczne (tlenek azotu), które powodują rozszerzenie znajdujących się w prąciu tętnic, co pozwala szybko wpłynąć do nich znacznie większej ilości krwi. Tkanka jamista prącia (symetryczne ciała jamiste) napełnia się krwią, a prącie obrzmiewa i wydłuża się. Równocześnie napełniona krwią tkanka powoduje ucisk naczyń żylnych blokując odpływ krwi.
Sildenafil wspomaga fizjologiczny mechanizm wzwodu, nie powodując przedłużonej erekcji prącia.
Bodźce erotyczne wywołujące stan wzwodu: