Sporadyczne pogorszenie sprawności seksualnej może pojawić się nawet u młodego i zdrowego mężczyzny. Przyczyn zaburzeń może być wiele, np. przewlekły stres, przemęczenie, seks mimo braku ochoty, spożycie zbyt dużej ilości alkoholu1,2. W tego typu przypadkach z problemem można uporać się samemu, bez konieczności konsultacji ze specjalistą. Jeśli jednak pogorszona sprawność utrzymuje się dłużej niż 6 miesięcy, występuje podczas 75-100% stosunków lub mężczyzna odczuwa z jej powodu silny dyskomfort, to sygnał, że trzeba zgłosić się po pomoc do seksuologa3.
Sprawność seksualna jest to zdolność do odbywania satysfakcjonujących stosunków płciowych i odczuwania związanej z nimi przyjemności. Uzależniona jest od właściwej reakcji organizmu na bodźce erotyczne. U mężczyzn, prawidłowa reakcja umożliwia osiągnięcie i utrzymanie wzwodu członka w trakcie pieszczot i podczas seksu oraz odbycie zadowalającego, pełnego przyjemnych doznań stosunku płciowego1,4.
Na zaburzenie sprawności seksualnej wpływa wiele różnych czynników. Można je podzielić na dwie grupy, a mianowicie – związane i niezwiązane z psychiką.
Czynniki zaburzające sprawność seksualną związane z psychiką:
Czynniki zaburzające sprawność seksualną niezwiązane z psychiką:
W przypadku pogorszenia sprawności seksualnej należy zgłosić się do specjalisty. Specjalistami w tej dziedzinie są:
Czasami lekarze seksuolodzy posiadają dodatkowe specjalizacje, takie jak urologia, czy ginekologia.
Do którego ze specjalistów się udać?
Jeśli problemy seksualne związane są z czynnikami psychologicznymi, to należy zgłosić się do psychologa i/lub psychoterapeuty seksuologa klinicznego. Oferuje on pomoc psychoterapeutyczną, która ma na celu uporanie się z problemami natury psychologicznej, wpływającymi na zaburzenia związane ze sferą seksualną. Doraźnie można skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który może przepisać leki na receptę, wspomagające mechanizm erekcji. Można też sięgnąć leki zawierające sildenafil w mniejszych dawkach są dostępne bez recepty. W trosce o swoje bezpieczeństwo pamiętaj, by przed zażyciem leku wypełnić kwestionariusze określające możliwość jego stosowania w Twoim przypadku. Przed jego zakupem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Gdy za kłopoty odpowiadają czynniki niezwiązane z psychiką, najlepiej skorzystać z pomocy lekarza seksuologa. Specjalista ten rozpatruje problemy seksuologiczne od strony medycznej i zdrowotnej. Zleca badania diagnostyczne, aby wykluczyć choroby, mogące pośrednio wpływać na sprawność seksualną. Weryfikuje także, czy leki przyjmowane na posiadające schorzenia, nie pogarszają funkcjonowania seksualnego oraz w razie potrzeby, przepisuje leki na receptę, które poprawiają mechanizm erekcji. Natomiast lekarz seksuolog ze specjalizacją urologiczną dodatkowo wykonuje badanie somatyczne, w celu sprawdzenia, czy dysfunkcje seksualne nie są związane z wadami w budowie anatomicznej7,4. Seksuologiem może być również psycholog lub psychoterapeuta. Osoba taka skupia się na dysfunkcjach seksualnych o podłożu psychogennym. Dąży do zminimalizowania lęków obciążających męską psychikę.
Czasami trudno jest ustalić samemu podłoże pogorszenia sprawności seksualnej bądź są podejrzenia, że odpowiadają za nie zarówno czynniki psychiczne, jak i niezwiązane z psychiką.
W takich sytuacjach zaleca się udać do któregokolwiek ze specjalistów seksuologii. Po wstępnym rutynowym wywiadzie seksuolog ustala źródło zaburzeń i jeśli dotyczy ono jego obszaru pracy – stosuje właściwą metodę leczenia, jeśli jednak źródło nie leży zakresie jego pracy, zaleca skontaktowanie się z innym specjalistą w tej dziedzinie.
Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta u seksuologa? Jakich pytań można się spodziewać podczas rutynowego wywiadu?
Pierwsza wizyta u seksuologa skupia się na zebraniu rutynowego wywiadu seksuologicznego, który zawiera pytania z zakresu:
Dobrze przeprowadzony wywiad dostarcza niezbędnych informacji, umożliwiających poznanie przyczyny zaburzenia oraz zastosowanie odpowiedniej metody leczenia1,4.
Leczenie zaburzeń seksualnych rozpoczyna się od leczenia chorób somatycznych (jeśli takowe występują) i dokładnej analizy stosowanej farmakoterapii, gdyż szczególnie w grupie starszych mężczyzn, są to częste przyczyny problemów ze sprawnością seksualną. Natomiast w przypadku dysfunkcji seksualnych o podłożu psychologicznym, które w większości przypadków dotyczą młodych mężczyzn, sugerowana jest farmakologia doustna, poprawiająca mechanizm erekcji bądź podjęcie psychoterapii w celu zminimalizowania lęku i innych problemów obciążających męską psychikę4,7.
Wskazana jest również modyfikacja stylu życia, zmierzająca do eliminacji bądź minimalizacji czynników, które pośrednio wpływają na zaburzenia seksualne oraz do poprawy ogólnego stanu zdrowia, poprzez zbilansowaną dietę, systematyczną aktywność fizyczną oraz rezygnację z substancji szkodliwych, takich jak papierosy, narkotyki, czy sterydy, a także ograniczenie spożywania alkoholu5,10.
Powiązane artykuły:
Podniecenie – co to jest i co je powoduje u kobiet i mężczyzn? >>
5 rzeczy, które wpłyną na poprawę erekcji >>
Tadalafil a sildenafil – podobieństwa i różnice. Co wybrać? >>
Autor: Psycholog, seksuolog Karina Wysocka-Kosik
Źródłem stresu są trudne sytuacje życiowe. Do szczególnie stresujących należą śmierć bliskiej osoby, rozwód, separacja małżeńska, zagrożenie zdrowia lub życia i zwolnienie z pracy.
Czytaj więcej »Sposobem na leczenie zaburzeń o podłożu psychogennym jest podjęcie psychoterapii. Psycholog/psychoterapeuta seksuolog pomaga poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, które obciążają męską psychikę.
Czytaj więcej »Jakie przyczyny najczęściej odpowiadają za brak erekcji po 40 roku życia? Należą do nich czynniki naczyniopochodne – najczęściej zmiany miażdżycowe w obrębie naczyń krwionośnych.
Czytaj więcej »