packshot

Tadalafil a sildenafil – podobieństwa i różnice. Co wybrać?

Problemy z erekcją stają na drodze do spontanicznych zbliżeń? Współcześnie jest na to rada – duży wybór środków wspierających „męskość”… Jaka jest różnica między popularnymi substancjami – tadalafilem a sildenafilem? Którą z nich zastosować?

Tadalafil a sildenafil – podobieństwa i różnice. Co wybrać?

Tadalafil i sildenafil – inhibitory 5-PDE na zaburzenia erekcji

Często zdarza się, że nawet zupełnie zdrowi mężczyźni cierpią na zaburzenia funkcji seksualnych. Dlaczego tak się dzieje? Za funkcje te odpowiada nie tylko ciało, ale i umysł, a ten – zanadto obciążony – niekiedy po prostu zawodzi. Współcześnie tryb życia wielu ludzi związany jest z codziennym stresem, nadmiarem obowiązków i ciągłą gonitwą za brakującymi w ciągu doby godzinami. Jeśli doda się do tego brak aktywności fizycznej i niezbyt zdrową dietę, mieszanka taka w zupełności wystarczy, by mieć kłopot z osiągnięciem seksualnej satysfakcji.

Co zatem robić, aby przywrócić sprawność seksualną i zwalczyć zaburzenia? Oczywiście zawsze warto zmienić tryb życia na zdrowszy i spokojniejszy, wolny od presji i stresu. Do tego zadbać należy o właściwą, regularną dietę oraz systematyczny ruch. Jeśli mimo to zaburzenia nie ustępują, trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza celem przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki. Oprócz wymienionych sposobów istnieją także metody doraźne.

Do najpopularniejszych należą substancje zwane inhibitorami 5-PDE. Co kryje się za tym osobliwie brzmiącym terminem? Nic innego jak środki pomagające osiągnąć wzwód i utrzymać erekcję przez czas niezbędny do dobycia zbliżenia. Inhibitorami – ogólnie rzecz ujmując – nazywa się substancje, które spowalniają różne reakcje chemiczne. Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (w skrócie 5-PDE) dzięki swemu działaniu rozszerzają naczynia krwionośne i tym samym poprawiają ukrwienie męskich narządów płciowych. Wzwód następuje, kiedy krew napływa do ciał jamistych prącia, dlatego rozszerzenie naczyń od razu ułatwia jego osiągnięcie. Do najczęściej stosowanych inhibitorów 5-PDE należą:

  • sildenafil,
  • wardenafil,
  • tadalafil.

Dwa pierwsze spośród wymienionych zalicza się do tzw. leków na erekcję 1 generacji, ostatni natomiast jest lekiem 2 generacji i w stosunku do swoich poprzedników wykazuje znacznie dłuższe działanie (nawet do 36 godzin).

 

Jak działa tadalafil na potencję?

Tadalafil, podobnie jak inne inhibitory 5-PDE, jest tzw. lekiem pierwszego rzutu w leczeniu zaburzeń erekcji. Co to znaczy? To znaczy, że przy zaobserwowaniu problemów z osiągnięciem wzwodu z reguły w pierwszej kolejności sięga się po środki tego rodzaju. Działanie tadalafilu polega na blokowaniu aktywności enzymów, które utrudniają odpowiednie ukrwienie narządów płciowych. Tabletki zawierające tę substancję powodują rozkurcz mięśni gładkich i rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu możliwe staje się lepsze ukrwienie członka niezbędne do osiągnięcia erekcji. Co ważne, wzwód po zażyciu leku nie następuje automatycznie, a jedynie na skutek stymulacji seksualnej. Tadalafil wykazuje ponadto działanie o czasie znacznie wydłużonym w stosunku do sildenafilu i wardenafilu. Lek można zażyć już pół godziny przed spodziewanym stosunkiem seksualnym, ponieważ już po 30 minutach zaczyna działać. Jego najwyższe stężenie w organizmie ma miejsce około 2 godzin od połknięcia tabletki, natomiast działanie utrzymuje się niekiedy nawet półtorej doby.

Tadalafil dostępny jest w Polsce bez recepty w stężeniu 10 mg. To dawka wystarczająca dla wielu mężczyzn, by osiągnąć wzwód potrzebny do odbycia stosunku. Szczególnie na początku doświadczeń z lekami na erekcję należy ostrożnie podejść do kwestii ich dawkowania. Najlepiej skonsultować ją z lekarzem lub przynajmniej postępować zgodnie z zaleceniami farmaceuty lub producenta danego preparatu. Przyjęcie zbyt wysokiej dawki może skończyć się przykrymi konsekwencjami. Wszystkie środki dostępne bez recepty w swych opakowaniach zawierają kwestionariusz samodiagnozy. Przed pierwszym zastosowaniem leku kupionego bez przepisu lekarza koniecznie trzeba go wypełnić, by mieć pewność, że wybrany środek nie zaszkodzi zdrowiu.

Tadalafil dawkowany odpowiednio rzadko wywołuje skutki uboczne, niekiedy jednak mogą pojawić się takie efekty niepożądane, jak:

  • bóle lub zawroty głowy,
  • bóle mięśni,
  • przekrwienie błony śluzowej nosa,
  • niestrawność,
  • bóle brzucha.

 

Działanie sildenafilu na zaburzenia erekcji

Sildenafil również jest substancją przeznaczoną dla mężczyzn z zaburzeniami erekcji, przy czym nazywa się go lekiem starszej, pierwszej generacji. Zaczął być sprzedawany w Stanach Zjednoczonych w 1998 roku, jednak badania nad działaniem inhibitorów 5-PDE sięgają lat 50-tych XX wieku. W 2001 roku był już zatwierdzony w przeszło 110 krajach, a niedługo po tym opanował cały świat. Szybko zyskał niewiarygodną popularność, ponieważ był pierwszym skutecznym środkiem doustnym doraźnie wspomagającym osiąganie erekcji.
Sildenafil działa po stymulacji seksualnej, a mechanizm tego działania jest identyczny jak w przypadku tadalafilu (rozszerza on naczynia krwionośne, poprawiając ukrwienie narządów płciowych). Jeśli zaburzenia erekcji nie mają więc podłoża chorobowego, pomaga je zwalczać, nie tylko wspomagając męską fizjologię, ale też wspierając psychikę przez podnoszenie poczucia własnej wartości. Brak wzwodu podczas zbliżenia bywa bowiem powodem wielkiego wstydu, frustracji i niechęci do samego siebie.

Sildenafil można kupić bez recepty. Gdzie? W aptekach stacjonarnych i internetowych (korzystanie z tych drugich zapewnia pacjentom dyskrecję dzięki braku kontaktu ze sprzedającym). Jako lek OTC jest on dostępny w dawce 25 i 50 mg. Leki zawierające substancję w większym stężeniu dostępne są wyłącznie z przepisu lekarza.

 

Czym się różni tadalafil od syldenafilu?

Jak już zostało powiedziane, mechanizm działania obu substancji jest identyczny. Różnica między tadalafilem a sildenafilem polega natomiast na ich budowie chemicznej oraz czasie działania. Ten pierwszy zaczyna wykazywać swe działanie nieco później, bo dopiero po 30 minutach, natomiast jego najwyższe stężenie w organizmie następuje po około 2 godzinach od zażycia tabletki. Lek działa długo – gotowość do osiągnięcia erekcji utrzymuje się nawet 36 godzin od przyjęcia substancji. Sildenafil natomiast działa szybciej. Efekt można niekiedy uzyskać już 12 minut po połknięciu tabletki, a na maksymalne stężenie czekać trzeba około 40 minut. Gotowość seksualna utrzymuje się jednak krócej niż po tadalafilu, bo „tylko” przez kilka godzin.

Tadalafil jako lek nowszej generacji w mniejszym stopniu wchodzi w interakcje ze spożywanymi posiłkami czy wypitym alkoholem. Jeśli chodzi o alkohol, zawsze przy wypiciu jego większych ilości należy być jednak ostrożnym ze stosowaniem środków wpływających na krążenie krwi.

Czy można łączyć tadalafil z sildenafilem? Nie wolno bez zalecenia lekarza łączyć leków o podobnym lub identycznym mechanizmie działania, ponieważ łatwo wówczas o przedawkowanie substancji, niekorzystne lub groźne dla zdrowia. Wiele zależy tu jednak od stężenia substancji, dlatego niezadowalający efekt leczenia należy skonsultować z lekarzem.

U osób z chorobami serca (w szczególności u osób po zawale serca) przed rozpoczęciem zażywania któregokolwiek z powyższych leków należy skonsultować się z kardiologiem, gdyż wchodzą one w interakcje z niektórymi lekami kardiologicznymi.

 

Tadalafil a sildenafil – co wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór może zależeć od bardzo wielu czynników, takich jak:

  • oczekiwania pacjenta,
  • sytuacja, w której potrzebny jest środek,
  • podłoże problemów i częstotliwość ich występowania,
  • częstotliwości współżycia,
  • indywidualnej reakcji organizmu na daną substancję.

Wiedząc, jakie są różnice pomiędzy tadalafilem a sildenafilem, można spróbować dopasować jeden z leków do swoich potrzeb, jeśli jednak mimo znajomości tematu, trudno podjąć decyzję, pozostaje metoda prób i błędów, by wybrać odpowiedni środek. Najlepszą metodą jest jednak konsultacja ze specjalistą – urologiem, andrologiem czy seksuologiem. Lekarz, na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem (a niekiedy również fachowych badań) powinien doradzić, jaki lek będzie najbardziej odpowiedni. Dobierze on także właściwą, bezpieczną dawkę i doradzi, w jaki sposób najlepiej stosować dany preparat.

 

Powiązane artykuły:

Problem ze wzwodem pomimo podniecenia - czy to początek poważnych problemów? >>

Zaburzenia erekcji – najpopularniejsze przyczyny problemów >>

Stres. Podstawowy czynnik zaburzeń erekcji >>

 

Autor: Justyna Gabrysiak-Kula
Konsultacja merytoryczna: lekarz Marcin Krzysiak

 

Bibliografia:

1. Z. Lew-Starowicz, Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 — podobieństwa i różnice, w: Seksuologia Polska 2003, 1, 2, 79–82.
https://journals.viamedica.pl/seksuologia_polska/article/viewFile/33659/24701 [16.08.2022].

2. W. A. Cieślikowski, Rola sildenafilu w leczeniu zaburzeń wzwodu, w: Przegląd Urologiczny 2013/5 (81).
http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2498 [16.08.2022].

3. J. Haczyński, R. Gil, Stosowanie inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 u pacjentów przyjmujących azotany, w: Seksuologia Polska 2003, 1, 2, 73–78.
https://journals.viamedica.pl/seksuologia_polska/article/view/33658/24700 [16.08.2022]

4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Maxigra Go.

5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Maxigra Max.

Przeczytaj również:

Jakie przyczyny najczęściej odpowiadają za brak erekcji po 40 roku życia? Należą do nich czynniki naczyniopochodne – najczęściej zmiany miażdżycowe w obrębie naczyń krwionośnych.

Czytaj więcej »

Stymulowanie stref erogennych u mężczyzn wywołuje nie tylko podniecenie, ale w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do orgazmu. Te wyjątkowe punkty występują na całym ciele, a nie - jak zwykło się powszechnie uważać, tylko na narządach płciowych. Sprawdź, które miejsca na ciele mężczyzny są szczególnie wrażliwe na dotyk.

Czytaj więcej »

Udany związek opiera się na miłości, bliskości, zaufaniu, akceptacji, ale też seksualnym spełnieniu. Czy istnieje relacja idealna? Jak związek zmienia się z biegiem lat. Co zrobić, by podtrzymać temperaturę uczuć?

Czytaj więcej »
packshot