packshot

Zaburzenia erekcji – najpopularniejsze przyczyny problemów

Zaburzenia erekcji diagnozuje się w sytuacji, gdy pomimo ochoty na seks i odpowiedniej stymulacji seksualnej, mężczyzna nie jest zdolny do osiągnięcia bądź utrzymania twardości członka w stopniu umożliwiającym odbycie zadowalającego stosunku1,7. Warto dodać, że o zaburzeniu mówimy, kiedy dysfunkcja występuje w 75-100% przypadków partnerskiej aktywności seksualnej oraz utrzymuje się minimum 6 miesięcy, a mężczyzna odczuwa w związku z tym silny stres i dyskomfort2.

Zaburzenia erekcji – najpopularniejsze przyczyny problemów

PRZYCZYNY ZABURZEŃ EREKCJI

Z racji tego, iż mechanizm wzwodu penisa jest złożonym procesem uzależnionym od współdziałania i nakładania się różnych czynników, istnieje wiele przyczyn odpowiedzialnych za niemożność uzyskania erekcji. Przyczyny te dzieli się na trzy kategorie: organiczne, czyli związane z aspektem medycznym, psychogenne i mieszane3.

Organiczne przyczyny zaburzeń erekcji

Organiczne (zwane również biologicznymi bądź somatycznymi) przyczyny problemów ze wzwodem pojawiają się wraz z wiekiem. Dzieje się tak, ponieważ u starszych mężczyzn częściej występują liczne choroby i schorzenia, które wywierają negatywny wpływ na ich ogólne funkcjonowanie, łącznie z życiem intymnym. Do najczęstszych przyczyn zaburzeń erekcji o tym podłożu należą:

  • Schorzenia sercowo-naczyniowe
    Nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroba wieńcowa, choroby naczyń krwionośnych odgrywają kluczową rolę na płaszczyźnie przyczyn somatycznych. Uszkodzenia naczyń krwionośnych powstające w przebiegu wymienionych powyżej chorób prowadzą do utrudnienia transportu krwi do i z członka oraz utrzymania jej w nim, aby pozostał usztywniony.
  • Cukrzyca typu 1 i 2
    U ludzi chorych na cukrzycę dochodzi do uszkodzenia nerwów oraz zwężenia naczyń krwionośnych. Zmiany chorobowe w układzie nerwowym oraz naczyniowym mogą doprowadzić do problemów z potencją.
  • Schorzenia neurologiczne
    Stwardnienie rozsiane, udar mózgu, uraz bądź choroby rdzenia kręgowego ograniczają przesyłanie impulsów z centralnego układu nerwowego do penisa, co wpływa na zmniejszenie bądź uniemożliwienie jego wzwodu.
  • Zaburzenia hormonalne
    Zaburzenia hormonalne towarzyszące nadczynności i niedoczynności tarczycy oraz chorobom nerek, a także obniżający się samoistnie wraz z wiekiem poziom testosteronu utrudniają uzyskanie i utrzymanie erekcji.
  • Zmiany anatomiczne oraz zaburzenia urologiczne
    Nieprawidłowości w budowie penisa, niedorozwój prącia, zwężenie napletka, skrzywienie penisa, łagodny rozrost bądź choroby gruczołu krokowego oraz infekcje układu moczowego powodują ból i zaburzenia erekcji.
  • Zaburzenia pourazowe, pooperacyjne, polekowe
    W wyniku zabiegów operacyjnych oraz urazów może dojść do upośledzenia przesyłania impulsów nerwowych wpływających na mechanizm erekcji. Przyjmowanie niektórych leków (hormony, leki przeciwnadciśnieniowe, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne) i innych substancji psychoaktywnych (alkohol, heroina, papierosy, kokaina, marihuana, dopalacze, sterydy) również odbija się na sprawności seksualnej4,5,10.

Psychogenne przyczyny zaburzeń erekcji

Około 20% przypadków zaburzeń erekcji ma swoje źródło w psychice7. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn poniżej 40 roku życia2. Do najczęstszych przyczyn problemów z erekcją o tym podłożu należą:

  • Zaburzenia lękowe
    Hamują one reakcje seksualne, czego następstwem jest unikanie kontaktów seksualnych, a to z kolei, w przypadku dłuższych przerw we współżyciu, prowadzi do tzw. zaniku wzwodu z nieczynności, co niestety tworzy błędne koło2,3.
  • Depresja
    Zaburzenia erekcji u mężczyzn chorujących na depresję mogą być wynikiem przebiegu tej choroby, a także efektem ubocznym zastosowanych leków8.
  • Czynniki sytuacyjne
    Stresy zawodowe i rodzinne, chroniczne przemęczenie, pracoholizm, obniżenie nastroju, czy konflikty w relacjach partnerskich osłabiają wrażliwość na bodźce pobudzające, a przez to sprzyjają dysfunkcji seksualnej6,9,12.
  • Osobowość mężczyzn
    Osobowość odgrywa znaczną rolę w zaburzeniach wzwodu prącia. Nieśmiali, nadmiernie kontrolujący, niepewni siebie mężczyźni, a także mężczyźni o niskim poczuciu własnej wartości są szczególnie narażeni na niepowodzenia w sferze seksualnej11,12.

Problemy z erekcją mogą także wynikać z podejmowania aktywności seksualnej pomimo braku chęci, podniecenia, z partnerką, która nie wzbudza pożądania seksualnego, przy niewystarczającej stymulacji prącia bądź niewystarczających bodźcach seksualnych (wizualnych, wyobrażeniowych, czuciowych, węchowych), a także z podejmowania stosunku płciowego sprzecznego z orientacją seksualną bądź preferencjami seksualnymi mężczyzny3,10.

CZYNNIKI RYZYKA WYSTĘPOWANIA ZABURZEŃ EREKCJI związane ze stylem życia:

  • Brak aktywności fizycznej;
  • Otyłość i nadwaga;
  • Nieodpowiednio zbilansowana dieta, negatywne nawyki żywieniowe;
  • Palenie tytoniu;
  • Nadużywanie substancji psychoaktywnych oraz alkoholu;
  • Przewlekły stres, przemęczenie oraz niedostateczna ilość snu2,4,7,11.

WSKAZÓWKI I PORADY:

  • Nie lekceważ zaburzeń erekcji! Długotrwałe utrzymywanie się problemu może spowodować jego pogłębienie w przyszłości.
  • Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty! Zaburzenia erekcji mogą być skutkiem innych, poważnych chorób.
  • Poinformuj o swoim problemie partnera/kę! Dysfunkcje seksualne dotyczą Was obojga, ukrywanie problemu powoduje konflikty w związku.
  • Zadbaj o swoją relację z partnerem/ką! Wykazanie zainteresowania partnerem/ką, wspólny wyjazd, spędzanie z nim/ą większej ilości czasu, rozmowy o swoich potrzebach i oczekiwaniach jest receptą na udany związek, z kolei satysfakcjonujący związek jest receptą na udane życie seksualne.
  • Twój problem można wyleczyć! Współczesna wiedza oraz metody leczenia pozwalają szybko uporać się z dysfunkcją seksualną.
  • Zmień swój styl życia! Odżywiaj się racjonalnie, bądź aktywny fizycznie oraz zadbaj o odpoczynek i odpowiednią ilość snu. To z pewnością poprawi nie tylko twoje zdrowie, ale i funkcjonowanie seksualne.
  • Jeśli masz poczucie, że Twoje problemy mogą mieć podłoże psychologiczne, skorzystaj z pomocy psychologa/psychoterapeuty seksuologa.
  • Jeśli masz poczucie, że Twoje problemy nie są związane z czynnikami psychologicznymi, tylko z aspektem medycznym, skontaktuj się z lekarzem seksuologiem, bądź lekarzem rodzinnym, który ukończył specjalistyczny kurs z seksuologii.
  • Jeśli trudno Ci jest ustalić samemu podłoże pogorszenia sprawności seksualnej, udaj się do któregokolwiek ze specjalistów w dziedzinie seksuologii. Po wstępnym rutynowym wywiadzie seksuolog ustali źródło zaburzeń i zastosuje odpowiednie leczenie, skieruje Cię do innego specjalisty w tej dziedzinie.

 

Powiązane artykuły:

Masz problemy z erekcją? Mogą Ci pomóc ćwiczenia na potencję. >>

5 rzeczy, które wpłyną na poprawę erekcji >>

Problem z utrzymaniem erekcji – jak sobie z nim radzić? >>

 

Autor: Psycholog, seksuolog Karina Wysocka-Kosik


PIŚMIENNICTWO:
1. NIH Consensus Conference. Impotence. NIH Consensus Development Panel on Impotence. JAMA. 1993, 270 (1), 83–90.
2. Błażejewska A., Stusiński, J., Nowakowski, A., Lew-Starowicz, Z. (2014). Klasyfikacja DSM-5 dla seksuologa. Przegląd Seksuologiczny, 38, 3-15.
3. Lew-Starowicz, Z. (1991). Leczenie nerwic seksualnych. Warszawa: PZWL.
4. Hatzimouratidis K., Eardley I., Giuliano F., Moncada I., Salonia, A. (2015). Guidelines on male sexual dysfunction: erectile dysfunction and premature ejaculation. European Association of Urology . Web site. http://uroweb.org/guideline/male-sexual-dysfunction/.
5. Lew-Starowicz, M., Długołęcka A. (2015). Seks trzyma nas przy życiu! Rehabilitacja seksualna
w chorobach somatycznych. Warszawa: Leo Media.
6. Leiblum S., Rosen R. (2005). Terapia zaburzeń seksualnych. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
7. Tharyan P., Gopalakrishanan G. (2006). Erectile dysfunction. Clinic Evidence, 15, 1227–1251.
8. Rabijewski M. (2006). Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie. Przegląd Urologiczny, 38, 46-50.
9. Burnett A.L., Strong T.D., Trock B.J. et al. (2009). Serum biomarker measurements of endothelial function and oxidative stress after daily dosing of Sildenafil in type 2 diabetic men with erectile dysfunction. Journal Urology,181, 1, 245-251.
10. Lew-Starowicz, M. ( 2018). Zaburzenia erekcji. W: M. Lew-Starowicz, Z. Lew Starowicz,
V. Skrzypulec-Plinta (red.), Seksuologia (s. 260-275). Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie.
11. Lew-Starowicz, Z. (1997). Leczenie zaburzeń seksualnych. Warszawa: PZWL.
12. Kratochvil, S. (2002). Leczenie zaburzeń seksualnych. Warszawa: Wydawnictwo ISKRY.

MAXGO/036/02-2019
Przeczytaj również:

Źródłem stresu są trudne sytuacje życiowe. Do szczególnie stresujących należą śmierć bliskiej osoby, rozwód, separacja małżeńska, zagrożenie zdrowia lub życia i zwolnienie z pracy.

Czytaj więcej »

Sposobem na leczenie zaburzeń o podłożu psychogennym jest podjęcie psychoterapii. Psycholog/psychoterapeuta seksuolog pomaga poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, które obciążają męską psychikę.

Czytaj więcej »

Jakie przyczyny najczęściej odpowiadają za brak erekcji po 40 roku życia? Należą do nich czynniki naczyniopochodne – najczęściej zmiany miażdżycowe w obrębie naczyń krwionośnych.

Czytaj więcej »
packshot