packshot

Seksuolog – czym się zajmuje i jak przebiega wizyta?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Seksuolog to jeden ze specjalistów, do którego pacjenci w dalszym ciągu wstydzą się udać na wizytę, pomimo mimo wyraźnej potrzeby. Czy słusznie? Jak wygląda wizyta u seksuologa i kto powinien skorzystać z jego porady?

Seksuolog – czym się zajmuje i jak przebiega wizyta?

Czym się zajmuje seksuolog?

Dlaczego niektórzy wciąż boją się seksuologa? Jest to temat ciągle omawiany przez media, opisywany w psychologicznych miesięcznikach i omawiany w telewizjach śniadaniowych. A jednak nadal wielu pacjentów ma szereg obaw przed zapisaniem się na wizytę, nawet jeśli widzą u siebie jakiś problem. Czym dokładnie zajmuje się ten specjalista? Kiedy do seksuologa warto się udać?

Seksuolog to lekarz i od ciała i duszy – zajmuje się bardzo szeroko pojętym życiem płciowym człowieka, zarówno w jego sferze fizycznej, jak i psychicznej. Seksuologia należy do szczegółowych dziedzin medycyny. Z reguły jest tak, że przed uzyskaniem specjalizacji z seksuologii, lekarz posiada inną np. w dziedzinie chorób wewnętrznych, ginekologii, urologii, neurologii czy psychiatrii, dlatego jego wiedza jest niezwykle bogata i dotyczy wielu płaszczyzn ludzkiego zdrowia. Seksuologią mogą się także zajmować psycholodzy, a w szczególnych przypadkach także inne osoby z wyższym wykształceniem, po uzyskaniu certyfikatu seksuologa klinicznego. Z czym do seksuologa warto się zgłosić, z jakimi problemami pomaga on się uporać?
Jeśli chodzi o fizyczną stronę sfery seksualnej, lekarz ten pomaga rozwiązać takie problemy, jak:

  • problemy ze wzwodem,
  • problemy z osiągnięciem orgazmu,
  • bolesność podczas stosunku seksualnego itp.

Od strony psychologicznej natomiast zajmuje się:

  • poradami z zakresu higieny intymnej,
  • informowaniem o sposobach zapobiegania ciąży,
  • pomocą w przygotowaniu się do rozpoczęcia współżycia,
  • pomocą w osiąganiu satysfakcji seksualnej, gdy jej brak ma psychiczne podłoże,
  • przełamywaniem rozmaitych barier psychicznych, wstydu itd.,
  • zaburzeniami popędu seksualnego,
  • pomocą w określaniu tożsamości lub orientacji seksualnej,
  • uzależnieniem od seksu.

Seks jest dla dorosłego człowieka dziedziną niezwykle ważną, a o jakość życia seksualnego warto dbać w takim samym stopniu, co o inne sfery związane ze zdrowiem. Udany seks pomaga scalać związek dwojga ludzi, podnosi poczucie własnej wartości i poprawia nastrój, ale również wspiera fizyczną kondycję, choćby układu rozrodczego.

Problemy natury seksualnej mogą być groźne w skutkach, szczególnie dla zdrowia psychicznego – mogą prowadzić do wahań nastrojów, odbierać pewność siebie i powodować szereg innych zaburzeń. Dlatego, kiedy się pojawią, nie warto zwlekać. Lepiej od razu szukać pomocy, ponieważ – jak w przypadku wielu problemów zdrowotnych – im szybciej ona nadejdzie, tym większe szanse na uniknięcie powikłań oraz szybsze wyleczenie.

Jak wygląda wizyta u seksuologa?

To, jak wygląda wizyta u seksuologa, zależy m. in. od tego, czy jest to lekarz-seksuolog czy psycholog-seksuolog. To, do kogo się wybrać, zależy przede wszystkim od rodzaju napotkanych problemów i od tego, czy chce się podjąć konkretne leczenie, czy tylko zasięgnąć porady.

Pierwsza wizyta zawsze bazuje na zebraniu odpowiedniego wywiadu. Na jakie pytania warto się przygotować? Przede wszystkim o:

  • życie erotyczne i jego jakość,
  • dotyczące go problemy,
  • ogólny stan zdrowia,
  • przebyte choroby,
  • przyjmowane leki.

Bardzo ważne jest, by na te pytania odpowiedzieć szczerze i dokładnie, ponieważ na kondycję seksualną człowieka wpływ może mieć bardzo wiele czynników, z których nie wszyscy zdają sobie sprawę.

Lekarz – kiedy jego pierwszą specjalizacją jest ginekologia lub urologia – może już na pierwszej wizycie zaproponować badanie narządów płciowych, jeśli podejrzewa u pacjenta problem natury fizycznej. Psycholog natomiast nie przeprowadza badania fizykalnego swoich pacjentów, lecz zbiera wywiad i udziela im porad. Czy porady seksuologa mogą rozwiązać problemy? Oczywiście! Większość problemów w sferze życia intymnego ma podłoże psychiczne, a wówczas zwykła rozmowa ze specjalistą może okazać się zbawienna. Psycholog pomaga budować poczucie własnej wartości i przełamać bariery, które stoją na przeszkodzie do udanych zbliżeń.

Warto przed pierwszą wizytą – aby dodać sobie odwagi i o niczym nie zapomnieć – wynotować swoje pytania do seksuologa. Nie bójmy się pytać. Lekarz na pewno nie oceni braku wiedzy, obaw czy niepewności. Lepiej zadać pytania specjaliście, niż później popełniać błędy, które pogłębiają problemy lub przyczynią się do powstania kolejnych.

Czy u seksuologa trzeba się rozebrać?

Ta obawa często blokuje pacjentów i zniechęca ich do wizyty u specjalisty. U psychologa zajmującego się dziedziną seksuologii pacjenci się nie rozbierają. Lekarz natomiast może zasugerować badanie, do których wykonania konieczne jest częściowe rozebranie się, ale pacjent oczywiście nie musi się na nie zgodzić. Lecz znów – nie bójmy się! Lekarz nie zajmuje się krytyką ludzkich niedoskonałości i zobowiązany jest do zachowania pełnej tajemnicy. Jego zadaniem jest niesienie pomocy, dlatego – kiedy pacjent posiada np. wady anatomiczne narządów płciowych – badanie fizykalne u seksuologa i ewentualne podjęcie odpowiedniego leczenia może pomóc się ich pozbyć i osiągnąć seksualną satysfakcję.

Takie sławy w dziedzinie polskiej seksuologii, jak Michalina Wisłocka czy Zbigniew Lew-Starowicz, wykonały ogromną pracę, by przełamać opory pacjentów, uświadamiać ich, że dla lekarza narządy płciowe to takie same organy jak wątroba czy serce, a sprawność seksualna jest dla człowieka równie ważna, co prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego.

Skierowanie do seksuologa

Na wizytę do seksuologa można udać się prywatnie lub w ramach funduszu NFZ. Wizyty prywatne są oczywiście płatne, a ich koszt może różnić się, w zależności od stopnia naukowego lekarza, miejsca, w którym przyjmuje i innych czynników.

Czy do seksuologa potrzebne jest skierowanie? Kiedy pacjent chce skorzystać z bezpłatnej wizyty, refundowanej przez NFZ, wówczas musi uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego. Zdarza się, że lekarz rodzinny, ginekolog czy urolog sam daje pacjentowi skierowanie do seksuologa lub zaleca wizytę u niego, jeśli wie, że akurat ten specjalista pomoże w rozwiązaniu danego problemu. Ale bywa także odwrotnie – pacjent, który udał się do seksuologa, dostaje od niego skierowanie do ginekologa czy urologa, kiedy okazuje się, że jego problem ma podłoże fizyczne i konieczne jest np. wykonanie jakiegoś zabiegu.

Bez względu na to, jaką drogę odbędzie pacjent, by podnieść jakość swojego życia seksualnego, godna podziwu jest troska o tę sferę życia, która niekiedy bywa lekceważona lub spychana na dalszy plan. Udane współżycie pozwala uniknąć poważniejszych problemów natury fizycznej i psychicznej, pomaga się odprężyć i zrelaksować, buduje i wzmacnia więź oraz wspiera akceptację samego siebie.

 

Powiązane artykuły:

Leczenie zaburzeń erekcji >>

Pogorszenie sprawności seksualnej. Do jakiego lekarza się udać? >> 

Problem z utrzymaniem erekcji – jak sobie z nim radzić? >>

 

Autor: Justyna Gabrysiak-Kula
Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Monika Żyła

PIŚMIENNICTWO:
1. M. Beisert, A. Kapała, P. Marcinek, Badanie psychologiczne w diagnozowaniu seksuologicznym, w: Seksuologia Polska 2013, 11, 2, 56–64
2. D. Skowroński, K. Wyszyńska, Poradnictwo i terapia seksuologiczna. Główne założenia teoretyczne i metody pracy
https://repozytorium.amu.edu.pl/bitstream/10593/14228/1/SE_36_2015__Skowronski_Waszynska.pdf [27.05.2021]
MAXGO/112/02-2021
Przeczytaj również:

Źródłem stresu są trudne sytuacje życiowe. Do szczególnie stresujących należą śmierć bliskiej osoby, rozwód, separacja małżeńska, zagrożenie zdrowia lub życia i zwolnienie z pracy.

Czytaj więcej »

Sposobem na leczenie zaburzeń o podłożu psychogennym jest podjęcie psychoterapii. Psycholog/psychoterapeuta seksuolog pomaga poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, które obciążają męską psychikę.

Czytaj więcej »

Jakie przyczyny najczęściej odpowiadają za brak erekcji po 40 roku życia? Należą do nich czynniki naczyniopochodne – najczęściej zmiany miażdżycowe w obrębie naczyń krwionośnych.

Czytaj więcej »
packshot