packshot

Udany związek - jak stworzyć idealny? Sposoby

Udany związek opiera się na miłości, bliskości, zaufaniu, akceptacji, ale też seksualnym spełnieniu. Czy istnieje relacja idealna? Jak związek zmienia się z biegiem lat. Co zrobić, by podtrzymać temperaturę uczuć?

Udany związek - jak stworzyć idealny? Sposoby

Udany związek - czyli jaki?

Czym jest idealny związek i czy taki w ogóle istnieje? Jakie są cechy dobrego związku? To przede wszystkim taka relacja, w której obie strony są spełnione emocjonalnie i seksualnie, a często też społecznie, ekonomicznie i w wielu innych wymiarach. Tajemnica udanego związku leży w zrozumieniu potrzeb drugiej strony, jej odrębności, niezależności i aspiracji. Należy też pamiętać, że więź łącząca dwoje ludzi podlega nieustannym modyfikacjom, z biegiem lat w naturalny sposób zmieniając swój charakter z namiętnego i intymnego, na bardziej przyjacielski. Z czasem też sprawy mogą przybrać niekorzystny obrót – codzienna rutyna może rodzić obojętność i pustkę, w wiele relacji wplata się niezrozumienie, a nawet agresja. Jak tego uniknąć? Kluczem jest właściwa pielęgnacja uczuć.

Etapy związku

Udany związek musi opierać się na solidnych filarach, adekwatnych do fazy rozwoju, w jakiej się znajduje. Pamiętajcie, że każda relacja, nawet najlepsza, przechodzi etapy. Starajcie się to zrozumieć, pogłębiajcie swoją wiedzę. Jeśli potrzebujecie teoretycznej podbudowy, możecie zapoznać się na przykład z pracami Roberta Sternberga, byłego prezesa Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, który jest twórcą teorii opisujących komponenty oraz następujące po sobie fazy związku. Opisuje on, jak w kolejnych latach każda niemal para doświadcza takich emocji, jak namiętność, intymność (dojrzała bliskość), zaangażowanie i zobowiązanie. Nakładają się one na siebie wzajemnie, ale też z czasem – wypierają. Są to naturalne zjawiska psychologiczne, które z różnym natężeniem występują w poszczególnych etapach relacji. A tych Sternberg widzi kilka. Kolejno są to:

• zakochanie,
• romantyczne początki,
• związek kompletny,
• związek przyjacielski.

Pary, które dbają o swoją relację, mogą ze sobą spędzić resztę życia w pełnej harmonii, kończąc rozwój relacji na etapie przyjaźni. Te, które miłości nie pielęgnują, często mają do przejścia jeszcze dwie fazy: związek pusty i rozpad. Warto o tym pamiętać i walczyć o siebie każdego dnia.

 

Podstawy udanego związku

Zasady udanego związku nie są w pełni uniwersalne, w przypadku każdej pary istotną rolę odgrywają indywidualne czynniki psychologiczne, społeczne, biologiczne, kulturowe. Oprócz walki z codzienną rutyną oraz starań o zachowanie sprawności seksualnej, ważne są też takie aspekty, jak wzajemne zaufanie, zrozumienie, poczucie bezpieczeństwa, a także podmiotowość. Warto skupić się zwłaszcza na ostatnim z wymienionych wątków, który nader często jest w relacjach zaniedbywany, tudzież w ogóle pomijany.

Jeśli chcecie stworzyć udany związek, zadbajcie o to, by każde z was zachowało swoją tożsamość. Nie pozwólcie na utratę indywidualności i odrębności. Sytuacja, w której jedno z partnerów przestaje praktycznie istnieć bez drugiej osoby, nazywana jest przez psychologów włączeniem w strukturę „ja”. Jest to niezwykle destrukcyjne, prowadzi do uzależnienia emocjonalnego, a nawet zaburzeń psychicznych czy przemocy mentalnej bądź fizycznej w związku. Co zrobić, by tego uniknąć? Dajcie sobie przestrzeń dla własnych pasji i zainteresowań. Dopingujcie się nawzajem na polu zawodowym. Nie kontrolujcie i nie ograniczajcie kontaktów ze znajomymi. Wychodźcie z domu sami.

Zaufajcie sobie. Aby to było możliwe, zasady związku powinny być jasno określone. Co jest akceptowalne, co nie, gdzie są granice wolności etc. Istotna jest też jasna, klarowna komunikacja. Choć dla wielu osób rozmowa oparta na niedopowiedzeniach stanowi istotny, atrakcyjny element relacji na etapie wzajemnego poznawania się, uwodzenia i wchodzenia w związek, z czasem tego typu forma porozumiewania się może być przyczyną narastających problemów.

 

Jak stworzyć udany związek?

Przepis na udany związek w każdym przypadku jest indywidualny. Jednak ważną kwestią dla większości par jest to, aby nie popaść w rutynę. Jak jej unikać? Stwórzcie własne rytuały i zadbajcie o czas tylko dla siebie, tak by nikt Wam nie przeszkadzał. Długa rozmowa, spacer, czy rozwijanie wspólnej pasji – to może być klucz to budowania lub poprawienia relacji. Wbrew pozorom nie jest to trudne, wymaga jednak motywacji, kreatywności, zaangażowania.

Co jeszcze możecie zrobić?

  • Wyjedźcie razem, choć na kilka dni. Jeśli macie dzieci, które mogą zostać pod opieką dziadków czy starszego rodzeństwa, zdecydujcie się na wypad tylko we dwoje, tak jak kiedyś. Najlepiej spontanicznie, w miejsce, w którym byliście, gdy to wszystko się zaczynało. A jeśli to brzmi zbyt banalnie – tam, gdzie nie byliście nigdy, a zawsze być chcieliście. I jeśli tylko możecie sobie na to pozwolić, nie liczcie zbyt skrupulatnie pieniędzy.
  • Wyjdźcie razem na kolację. Pamiętajcie, że niekiedy rozwiązania oczywiste i trywialne są najlepsze. Dobre jedzenie, świece, nastrojowa muzyka – to wszystko działa. Równie dobrym pomysłem jest przygotowanie romantycznej kolacji w domu, najlepiej ze wspólnym gotowaniem, wedle własnego/wspólnego przepisu. Na co dzień jecie ziemniaki z mięsem i surówką? Ugotujcie coś z kuchni tajskiej, marokańskiej, surinamskiej. Nie ograniczajcie się do tego, co znacie.
  • Zróbcie coś, czego nie robiliście dotąd, np. zapiszcie się na kurs tańca, lub cokolwiek innego, co wyzwoli w was emocje i pozwoli przełamać codzienne schematy.
  • Nie szczędźcie sobie czułości – słów, dotyku, przytulania. Budujcie w ten sposób poczucie bliskości, wartości, stałości. Aczkolwiek należy przy tym pamiętać, by nie popaść w przesadę, swoją obecnością nie przytłaczać, nie naruszać granic intymności, które dla drugiej strony są nieakceptowalne.
  • Uprawiajcie seks dla przyjemności.

Jeśli chodzi o sferę seksualną, która w wielu przypadkach ma znaczenie decydujące dla utrzymania więzi i wysokiego poziomu satysfakcji, ważnych jest kilka czynników. To bliskość, zaufanie, wzajemna fascynacja, pożądanie, akceptacja. Wszystko to jednak z czasem może lec w gruzach, gdy w sypialni pojawi się nuda. Jak jej uniknąć? Zadbajcie o różnorodność. Kochajcie się w różnych pozycjach, w nietypowych miejscach, w wyjątkowej scenerii, nie bójcie się eksperymentować. To może być wasza recepta na udany związek.

Oczywiście ważna jest też sprawność seksualna. Problemy takie, jak trudność z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu, a także przedwczesny wytrysk u mężczyzn, czy dyskomfort w pochwie u kobiet, mogą stanowić problem, który z biegiem czasu stanowić będzie zarzewie konfliktu, a nawet rozpadu relacji. Aby temu zapobiegać, wskazane jest:

  • wykonywane badań, mających na celu określenie podłoża występujących zaburzeń w sferze seksualnej;
  • stosowanie środków farmakologicznych poprawiających erekcję u mężczyzn, czy nawilżających żeli intymnych, pozytywnie wpływających na jakość życia intymnego kobiet;
  • korzystanie z fachowej pomocy seksuologicznej, psychologicznej i lekarskiej w sytuacji, gdy stosowane na własną rękę metody zawodzą.

Spontaniczne wypady, kolacje, zasypywanie czułościami, udany seks - to wszystko możecie zrobić razem. A teraz kilka słów o tym, że wspólne i harmonijne życie często wymaga też... oddechu od siebie nawzajem.

 

Powiązane artykuły:

Strefy erogenne u mężczyzn - mapa męskich miejsc i punktów >>

Strefy erogenne u kobiet – mapa kobiecych miejsc i punktów >>

Nawilżający żel intymny – na co zwracać uwagę przy wyborze i jak stosować? >>

 

Autor: Piotr Brzózka
Konsultacja merytoryczna: mgr psychologii Mateusz Jesionowski

Źródła:

1. Piotr Olesiński, Rozwojowe ujęcie Trójczynnikowej Teorii Miłości Sternberga – trójwarstwowa miłość, Psychologia rozwojowa, 2013, tom 18, nr 2, s. 9–18, https://www.ejournals.eu/pliki/art/388/, [data dostępu:30.05.2022].
2. Krystyna Doroszewicz, Bliskie związki a jakość życia, Psychologia Jakości Życia 2008, tom 7, nr 1 i 2.
3. Agnieszka Nomejko, Grażyna Dolińska-Zygmunt, Anna Mucha, Znaczenie jakości komunikacji dla satysfakcji seksualnej kobiet i mężczyzn w bliskich związkach o różnym stażu, Seksuologia Polska 2017, 15, 1, 1–8.
4. Alicja Żak-Łykus, Magdalena Nawrat, Satysfakcja seksualna, życiowa i partnerska, http://cejsh.icm.edu.pl › 11_Zak-Lykus_Nawrat, [data dostępu 28.03.2021].
5. Mateusz Grzesiak, Psychologia relacji, czyli jak budować świadome związki z partnerem, dziećmi i rodzicami, https://www.academia.edu/34869413/Psychologia_relacji_czyli_jak_budować_świadome_związki_z_partnerem_dziećmi_i_rodzicami, [data dostępu 28.03.2021].

Przeczytaj również:

Źródłem stresu są trudne sytuacje życiowe. Do szczególnie stresujących należą śmierć bliskiej osoby, rozwód, separacja małżeńska, zagrożenie zdrowia lub życia i zwolnienie z pracy.

Czytaj więcej »

Sposobem na leczenie zaburzeń o podłożu psychogennym jest podjęcie psychoterapii. Psycholog/psychoterapeuta seksuolog pomaga poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, które obciążają męską psychikę.

Czytaj więcej »

Jakie przyczyny najczęściej odpowiadają za brak erekcji po 40 roku życia? Należą do nich czynniki naczyniopochodne – najczęściej zmiany miażdżycowe w obrębie naczyń krwionośnych.

Czytaj więcej »
packshot