packshot

Czy dieta ma wpływ na sprawność seksualną?

„Jesteśmy tym, co jemy”. Organizm funkcjonuje prawidłowo dzięki regularnemu dostarczaniu mu niezbędnych składników odżywczych. Otyłość, nadwaga, cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, to tylko nieliczne choroby, których podłożem jest niewłaściwy sposób odżywiania1.
Choroby dietozależne są powszechnym problemem, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych. Zdrowy tryb życia w połączeniu z odpowiednio zbilansowaną dietą i systematyczną aktywnością fizyczną wpływają korzystnie na działanie wszystkich systemów w organizmie oraz pozwalają uniknąć niechcianych chorób. Ponadto dobry stan zdrowia umożliwia prowadzenie zadowalającego i przynoszącego satysfakcję życia seksualnego1-4.

Czy dieta ma wpływ na sprawność seksualną?

Związek sposobu odżywiania się ze sprawnością seksualną

Nieprawidłowa dieta oraz brak aktywności fizycznej przyczyniają się do nadmiernego przyrostu masy ciała – nadwagi bądź otyłości.

Istnieje wiele chorób powstających w wyniku niewłaściwego sposobu odżywiania i/lub otyłości, które pośrednio mogą stać się przyczyną zaburzeń seksualnych, takich jak obniżenie poziomu potrzeb płciowych czy  zaburzenia erekcji. Do chorób tych zalicza się chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu II oraz inne choroby układu krążenia. Choroby dietozależne często ze sobą współwystępują1,4. Podczas ich przebiegu dochodzi do zwężenia i uszkodzenia naczyń krwionośnych, co przyczynia się do utrudnienia transportu krwi do i z narządów płciowych. Niedostateczna ilość krwi docierająca do penisa upośledza lub nawet uniemożliwia mechanizm wzwodu. Co więcej, u cukrzyków, zmiany chorobowe obejmują często obwodowy układ nerwowy, przez co ograniczają przesyłanie impulsów z mózgu do członka, zaburzając jego erekcję6,7.

Zaburzenia sprawności seksualnej i obniżenie poziomu libido są częstymi problemami mężczyzn chorujących na nadciśnienie tętnicze i cukrzycę typu II. Na zaburzenia erekcji cierpi 67% mężczyzn chorujących na cukrzycę, 61% chorujących na nadciśnienie tętnicze oraz 78% pacjentów z obiema chorobami. Częstość występowania dysfunkcji seksualnych uzależniona jest od czasu trwania i swoistych cech nadciśnienia tętniczego bądź cukrzycy oraz liczby i rodzaju stosowanych leków8.

U mężczyzn otyłych, w szczególności mężczyzn z otyłością brzuszną, źródłem dodatkowych problemów wpływających na ich sprawność seksualną są obniżający się wskutek choroby poziom testosteronu oraz problemy psychologiczne9. Wiążą się one z niepożądanym obrazem własnego ciała, poczuciem braku atrakcyjności, a także z lękiem przed oceną ze strony partnerki i niesprostaniem jej oczekiwaniom seksualnym2.

Czynniki związane ze stylem życia, wpływające na sprawność seksualną

Prawidłowe funkcjonowanie seksualne uzależnione jest od współdziałania układów: nerwowego, hormonalnego oraz sercowo-naczyniowego, a także nakładania się na siebie wielu czynników. Niewłaściwa i nieregularna dieta, przewlekły stres i przemęczenie, brak aktywności fizycznej oraz nadużywanie substancji szkodliwych, mogą zaburzać działanie ośrodkowego układu nerwowego, w tym wytwarzanie hormonów i neuroprzekaźników, bezpośrednio wpływających na sprawność seksualną10. W związku z powyższym, aby utrzymać właściwe działanie mózgu, należy regularnie spożywać odpowiednie ilości składników odżywczych, zrezygnować z używek oraz zadbać o kondycję fizyczną i psychiczną4.

Wskazówki do prawidłowego sposobu odżywiania

  • W profilaktyce oraz leczeniu zaburzeń erekcji, zrównoważona dieta, powinna dostarczać odpowiednie do wieku i indywidualnych potrzeb żywieniowych ilości węglowodanów złożonych, tłuszczów, białka, antyoksydantów oraz witamin i mikroelementów.
  • Wysokojakościowe posiłki powinny zawierać naturalne jak najmniej przetworzone produkty, takie jak: nabiał, sezonowe warzywa i owoce, produkty zbożowe z pełnego ziarna, nasiona, orzechy, oliwę oliwek, chude mięso i ryby.
  • Należy spożywać od 4 do 6 posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasowych, optymalnie, co ok. 3 godziny. Regularne spożywanie posiłków zapobiega nagłym spadkom składników odżywczych w organizmie1.

Wskazówki do leczenia zaburzeń seksualnych

  • Leczenie zaburzeń seksualnych, które powstają w przebiegu chorób dietozależnych lub ich powikłań rozpoczyna się od dokładnej analizy stosowanej farmakoterapii. Często zmiana leków na nowoczesne, niezaburzające funkcji seksualnych poprawia sprawność seksualną w stopniu, umożliwiającym satysfakcjonujące współżycie.
  • W niektórych przypadkach, do leczenia można wprowadzić farmakoterapię wspomagającą mechanizm erekcji (np. leki zawierające sildenafil w mniejszych dawkach są dostępne bez recepty, jednak w trosce o swoje bezpieczeństwo pamiętaj, by przed zażyciem leku wypełnić kwestionariusze określające możliwość jego stosowania w Twoim przypadku).
  • Ponadto wskazana jest modyfikacja stylu życia, zmierzająca do utraty nadmiernej masy ciała, poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę i umiarkowaną, regularną aktywność fizyczną.
  • Jeśli problemy zdrowotne silnie obciążają psychikę, do rutynowego leczenia zaleca się włączyć psychoterapię2-4,7.

WSKAZÓWKI I PORADY:

  • Jeśli zaburzenia seksualne utrzymują się dłużej niż 6 miesięcy, występują w przypadku 75-100% stosunków płciowych oraz powodują silny stres i dyskomfort, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.
  • Często trudno jest samemu ustalić dokładne źródło problemu seksualnego, gdyż z jednej strony choroby oraz stosowana farmakoterapia mogą wywoływać dysfunkcje seksualne, z drugiej natomiast zaburzenia seksualne mogą być objawem niezdiagnozowanej choroby lub jej powikłań. Jeśli czytając to, masz poczucie, że ustalenie przyczyny pogorszenia twojej sprawności seksualnej sprawia ci trudność, nie czekaj, aż stan twojego zdrowia się pogorszy, tylko jak najszybciej skorzystaj z pomocy seksuologa.
  • Lekceważenie istniejącego problemu seksualnego może spowodować jego nasilenie w przyszłości.

 

Powiązane artykuły:

Szkodliwy wpływ alkoholu na zaburzenia erekcji >>

Czy cukrzyca może mieć wpływ na pogorszenie sprawności seksualnej? >>

 

Autor: Psycholog, seksuolog Karina Wysocka-Kosik


PIŚMIENNICTWO:


1. Okręglicka K., Skwierczyńska Ż., Wiśniewska K. (2016). Rola wybranych czynników żywieniowych w zaburzeniach erekcji. Seksuologia Polska, 14 (2), 79-87.

2. Depko A. (2009). Otyłość, nadciśnienie tętnicze a dysfunkcje seksualne. Nadciśnienie tętnicze, 13 ( 3), 139-146.
3. Szeligowska J., Skorupska S., Mamcarz A. (2011). Czy sposób żywienia może wpłynąć na poprawę funkcji seksualnych? Przegląd Menopauzalny, 1, 29-36.
4. Lewitt-Dzielak A. (2014). Wpływ sposobu odżywiania się i aktywności fizycznej na potencję
i seksualność. Przegląd Seksuologiczny, 39, 9-16.
5. Seidel J.C. (1997). Time trends in obesity: an epidemiological perspective. Hormone And Metabolic Research, 29, 155-158.
6. Hatzimouratidis K., Eardley I., Giuliano F., Moncada I., Salonia, A. (2015). Guidelines on male sexual dysfunction: erectile dysfunction and premature ejaculation. European Association of Urology . Web site. http://uroweb.org/guideline/male-sexual-dysfunction/.
7. Lew-Starowicz M. ( 2018). Zaburzenia erekcji. W: M. Lew-Starowicz, Z. Lew Starowicz,
V. Skrzypulec-Plinta (red.), Seksuologia (s.260-275). Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie.
8. Giuliano F.A., Leriche A., Jaudinot E.O., Solesse de Gendre A. (2004). Prevalence of erectile dysfunction among 7689 patients with diabetes or hypertension, or both. Urology, 64 (6), 1196-1201.
9. Seifert M., Zdrojewicz Z. (2010). Otyłość a zachowania seksualne. Endokrynologia, Otyłość
i Zaburzenia Przemiany Materii, 6 (3), 129-135.
10. Gomuła A. (2006). Wpływ hormonów płciowych i neurotransmiterów na funkcje i zachowania seksualne. Seksuologia Polska, 4 (1), 21-33.
 
MAXGO/036/02-2019

 

Przeczytaj również:

Źródłem stresu są trudne sytuacje życiowe. Do szczególnie stresujących należą śmierć bliskiej osoby, rozwód, separacja małżeńska, zagrożenie zdrowia lub życia i zwolnienie z pracy.

Czytaj więcej »

Sposobem na leczenie zaburzeń o podłożu psychogennym jest podjęcie psychoterapii. Psycholog/psychoterapeuta seksuolog pomaga poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, które obciążają męską psychikę.

Czytaj więcej »

Jakie przyczyny najczęściej odpowiadają za brak erekcji po 40 roku życia? Należą do nich czynniki naczyniopochodne – najczęściej zmiany miażdżycowe w obrębie naczyń krwionośnych.

Czytaj więcej »
packshot