„Jesteśmy tym, co jemy”. Organizm funkcjonuje prawidłowo dzięki regularnemu dostarczaniu mu niezbędnych składników odżywczych. Otyłość, nadwaga, cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, to tylko nieliczne choroby, których podłożem jest niewłaściwy sposób odżywiania1.
Choroby dietozależne są powszechnym problemem, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych. Zdrowy tryb życia w połączeniu z odpowiednio zbilansowaną dietą i systematyczną aktywnością fizyczną wpływają korzystnie na działanie wszystkich systemów w organizmie oraz pozwalają uniknąć niechcianych chorób. Ponadto dobry stan zdrowia umożliwia prowadzenie zadowalającego i przynoszącego satysfakcję życia seksualnego1-4.
Nieprawidłowa dieta oraz brak aktywności fizycznej przyczyniają się do nadmiernego przyrostu masy ciała – nadwagi bądź otyłości.
Istnieje wiele chorób powstających w wyniku niewłaściwego sposobu odżywiania i/lub otyłości, które pośrednio mogą stać się przyczyną zaburzeń seksualnych, takich jak obniżenie poziomu potrzeb płciowych czy zaburzenia erekcji. Do chorób tych zalicza się chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu II oraz inne choroby układu krążenia. Choroby dietozależne często ze sobą współwystępują1,4. Podczas ich przebiegu dochodzi do zwężenia i uszkodzenia naczyń krwionośnych, co przyczynia się do utrudnienia transportu krwi do i z narządów płciowych. Niedostateczna ilość krwi docierająca do penisa upośledza lub nawet uniemożliwia mechanizm wzwodu. Co więcej, u cukrzyków, zmiany chorobowe obejmują często obwodowy układ nerwowy, przez co ograniczają przesyłanie impulsów z mózgu do członka, zaburzając jego erekcję6,7.
Zaburzenia sprawności seksualnej i obniżenie poziomu libido są częstymi problemami mężczyzn chorujących na nadciśnienie tętnicze i cukrzycę typu II. Na zaburzenia erekcji cierpi 67% mężczyzn chorujących na cukrzycę, 61% chorujących na nadciśnienie tętnicze oraz 78% pacjentów z obiema chorobami. Częstość występowania dysfunkcji seksualnych uzależniona jest od czasu trwania i swoistych cech nadciśnienia tętniczego bądź cukrzycy oraz liczby i rodzaju stosowanych leków8.
U mężczyzn otyłych, w szczególności mężczyzn z otyłością brzuszną, źródłem dodatkowych problemów wpływających na ich sprawność seksualną są obniżający się wskutek choroby poziom testosteronu oraz problemy psychologiczne9. Wiążą się one z niepożądanym obrazem własnego ciała, poczuciem braku atrakcyjności, a także z lękiem przed oceną ze strony partnerki i niesprostaniem jej oczekiwaniom seksualnym2.
Prawidłowe funkcjonowanie seksualne uzależnione jest od współdziałania układów: nerwowego, hormonalnego oraz sercowo-naczyniowego, a także nakładania się na siebie wielu czynników. Niewłaściwa i nieregularna dieta, przewlekły stres i przemęczenie, brak aktywności fizycznej oraz nadużywanie substancji szkodliwych, mogą zaburzać działanie ośrodkowego układu nerwowego, w tym wytwarzanie hormonów i neuroprzekaźników, bezpośrednio wpływających na sprawność seksualną10. W związku z powyższym, aby utrzymać właściwe działanie mózgu, należy regularnie spożywać odpowiednie ilości składników odżywczych, zrezygnować z używek oraz zadbać o kondycję fizyczną i psychiczną4.
Powiązane artykuły:
Szkodliwy wpływ alkoholu na zaburzenia erekcji >>
Czy cukrzyca może mieć wpływ na pogorszenie sprawności seksualnej? >>
Autor: Psycholog, seksuolog Karina Wysocka-Kosik
Źródłem stresu są trudne sytuacje życiowe. Do szczególnie stresujących należą śmierć bliskiej osoby, rozwód, separacja małżeńska, zagrożenie zdrowia lub życia i zwolnienie z pracy.
Czytaj więcej »Sposobem na leczenie zaburzeń o podłożu psychogennym jest podjęcie psychoterapii. Psycholog/psychoterapeuta seksuolog pomaga poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, które obciążają męską psychikę.
Czytaj więcej »Jakie przyczyny najczęściej odpowiadają za brak erekcji po 40 roku życia? Należą do nich czynniki naczyniopochodne – najczęściej zmiany miażdżycowe w obrębie naczyń krwionośnych.
Czytaj więcej »