Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, alkohol zajmuje trzecie miejsce wśród czynników ryzyka, stanowiących zagrożenie dla zdrowia1. O skali szkodliwości wpływu alkoholu na organizm decyduje ilość jego spożywania, długotrwałość i intensywność picia oraz współistniejące problemy zdrowotne, np. niedożywienie czy zaburzenia wątroby. Negatywne następstwa przewlekłego nadużywania alkoholu dotykają praktycznie wszystkich sfer życiowych mężczyzny. W sferze seksualnej powodują zaburzenia erekcji oraz obniżenie bądź utratę popędu seksualnego2.
Alkohol wpływa szkodliwie na funkcjonowanie niemal wszystkich narządów w organizmie. Długotrwałe jego nadużywanie powoduje uszkodzenia m.in. układu nerwowego, hormonalnego oraz układu krążenia, mających istotne znaczenie w przypadku zaburzeń seksualnych3,4,5.
Nadużywanie alkoholu w szczególności sprzyja występowaniu schorzeniom i dysfunkcjom, takim jak:
Często, wiele z nich występuje jednocześnie, co znacznie zwiększa ryzyko zaburzeń seksualnych.
Zarówno wieloletnie, jak i krótkotrwałe, lecz intensywne przyjmowanie alkoholu powoduje znaczące zmiany w funkcjonowaniu psychicznym. Depresja oraz nasilające się uczucia lęku i niepokoju to bardzo częste powikłania uzależnienia od alkoholu. Ponadto alkoholizm powoduje bezsenność, zmiany osobowości, zaburzenia świadomości, nastroju i zachowania, których skutki pośrednio wpływają na dysfunkcje seksualne9. Nadużywanie alkoholu obniża także poziom satysfakcji życiowej oraz jakość relacji partnerskiej, przyczynia się do częstych kłótni, konfliktów (także na tle dysfunkcji seksualnych) oraz zdrady9,10.
Wieloletnie spożywanie alkoholu należy do częstych pośrednich przyczyn zaburzeń seksualnych.
Z wielu badań wynika, że dysfunkcje seksualne, tj. obniżenie lub zanik popędu seksualnego, zaburzenia erekcji, dotyczą od 50 do 85% uzależnionych od alkoholu6,11. Przyczyny tych zaburzeń są związane m.in. z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, uszkodzeniem nerwów, wątroby oraz zaburzeniami na tle psychiki7.
Zwiększony napływ krwi do prącia oraz zatrzymanie jej w nim, jest zasadniczym elementem prawidłowej erekcji. Na skutek działania dużych dawek alkoholu dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych prącia, co powoduje większy i szybszy napływ krwi, niestety z równie szybkim jej odpływem, co prowadzi do upośledzenia sprawności seksualnej6,8.
Alkohol przyjmowany w małych dawkach, początkowo działa pozytywnie na reakcje seksualne12. Powoduje odblokowanie popędu seksualnego, zwiększa podniecenie, tymczasowo poprawia samopoczucie i samoocenę, zmniejsza poczucie lęku oraz obniża hamulce psychiczne. Ułatwia to podejmowanie kontaktów seksualnych zwłaszcza u mężczyzn, którzy posiadają zahamowania seksualne10. Jeśli jednak ilość spożywanego alkoholu wzrasta, dochodzi do obniżenia sprawności seksualnej. Dlatego też stosowanie alkoholu, jako środka leczniczego, nawet doraźne jest bardzo ryzykowne. Ponadto ze względu na jego szkodliwe działanie dla całego organizmu, nie nadaje się on do stosowania przez dłuższy okres10,7,12.
Według zaleceń WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), bezpieczne normy spożywanego alkoholu to:
Oczywiście, ze względu na ogólną szkodliwość alkoholu, im mniejsze ilości jego spożycia, tym lepsze funkcjonowanie organizmu i lepszy ogólny stan zdrowia.
Impotencja alkoholowa jest tylko jednym z wielu problemów zdrowotnych, które dotykają mężczyzn nadużywających alkoholu. Kluczową rolę w jej leczeniu odgrywa ograniczenie spożycia alkoholu
w jak największym stopniu oraz podjęcie psychoterapii, w celu uporania się z problemami stanowiącymi przyczynę alkoholizmu oraz będącymi jego następstwem8,7.
Doraźnym rozwiązaniem w przypadku zaburzeń erekcji jest zastosowanie farmakoterapii doustnej, poprawiającej mechanizm wzwodu. Można też zdecydować się na leki zawierające sildenafil w mniejszych dawkach są dostępne bez recepty (w trosce o swoje bezpieczeństwo pamiętaj, by przed zażyciem leku wypełnić kwestionariusze określające możliwość jego stosowania w Twoim przypadku). Niemniej jednak, jest to wyjście tymczasowe, które nie likwiduje przyczyny problemu7.
Warto również wykonać diagnostykę pod kątem chorób układu nerwowego, hormonalnego i krążenia, które pełnią zasadniczą rolę w zaburzeniach sprawności seksualnej8.
Powiązane artykuły:
Seksuolog – czym się zajmuje i jak przebiega wizyta? >>
Pogorszenie sprawności seksualnej. Do jakiego lekarza się udać? >>
Autor: Psycholog, seksuolog Karina Wysocka-Kosik
Źródłem stresu są trudne sytuacje życiowe. Do szczególnie stresujących należą śmierć bliskiej osoby, rozwód, separacja małżeńska, zagrożenie zdrowia lub życia i zwolnienie z pracy.
Czytaj więcej »Sposobem na leczenie zaburzeń o podłożu psychogennym jest podjęcie psychoterapii. Psycholog/psychoterapeuta seksuolog pomaga poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, które obciążają męską psychikę.
Czytaj więcej »Jakie przyczyny najczęściej odpowiadają za brak erekcji po 40 roku życia? Należą do nich czynniki naczyniopochodne – najczęściej zmiany miażdżycowe w obrębie naczyń krwionośnych.
Czytaj więcej »