Problemy z seksem mogą wpływać na całe życie. Zobacz, jak sobie radzić, kiedy seks przestaje cieszyć, albo wręcz powoduje strach. Dowiedz się, co działa u kobiet, a co u mężczyzn.
Problemy z seksem w związku mogą się pojawić na każdym etapie relacji, zarówno na samym jej początku, jak też po wielu latach pożycia. Dotykają one osób w różnym wieku, młodszych i starszych, z mniejszym lub większym doświadczeniem seksualnym. Dlaczego tak się dzieje? Sfera ludzkiej seksualności jest niezwykle skomplikowana, dlatego każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
Problemy z seksem (brak ochoty na współżycie, zaburzenia erekcji, przedwczesny wytrysk, suchość w pochwie i wiele innych) mogą występować na podłożu hormonalnym, emocjonalnym, interpersonalnym, a pośrednio nawet społecznym czy ekonomicznym. W grę wchodzą m.in. stres i zmęczenie, ale też jakość relacji między partnerami, suma wcześniejszych doświadczeń intymnych, samoocena, typ osobowości, sytuacja życiowa i wiele innych, wzajemnie ze sobą korelujących czynników.
Jak podają wyniki badań prof. Zbigniewa Izdebskiego ze swojego życia seksualnego jest zadowolonych zaledwie 51 proc. Polaków. Najwięcej pozytywnych opinii w tej kwestii wystawiają osoby w przedziale 30-39 lat, jednak warto zwrócić uwagę, że odnotowany w tej grupie wiekowej wynik 59 proc. jest dużo niższy, niż zaledwie 3 lata wcześniej (70 proc.).
Jeśli chodzi o przyczyny niezadowolenia - niechęć do współżycia z mężem, żoną, partnerem(ką) i inne problemy intymne, najczęściej determinowane były przez stres i przemęczenie (22 proc. wskazań u mężczyzn i 25 proc. kobiet). Drugi w kolejności powód to obecność w domu dzieci lub innych osób (należy pamiętać, że badanie było realizowane w pierwszych tygodniach pandemii koronawirusa, w czasie głębokiego lockdownu). Inne przyczyny, na które wskazywali ankietowani w tym i w poprzednich badaniach, to m.in.
Kobiece problemy z seksem są niezwykle zróżnicowane, a jednocześnie charakterystyczne dla tej płci. Istnieje silny i oczywisty związek między seksualnością a menopauzą – zachodzące w tym okresie zmiany hormonalne powodują naturalne obniżenie libido, a niekiedy wręcz całkowity niemal zanik popędu seksualnego.
Problemy z seksem po 40-50. roku życia, a także po porodzie, często wiążą się też z niekorzystnym postrzeganiem swojego ciała i zachodzących w nim zmian. Oczywiście nie należy w tej materii generalizować – zaburzenia na tym tle mogą występować także u kobiet młodszych i takich, które nie mają dzieci.
Jak podają M. Rawińska, A. Czyżkowska i Z. Lew-Starowicz, ocena siebie w roli partnerki seksualnej jest jednym z najważniejszych czynników determinujących życie intymne.
Niekorzystne postrzeganie swojego ciała i swoich zachowań stanowi bowiem źródło licznych napięć i blokad w sferze intymnej. Rozwiązaniem takiej sytuacji może być szczera rozmowa z partnerem lub psychoterapia ukierunkowana na budowanie akceptacji swojej seksualności.
W niektórych przypadkach wskazane też może być rozwiązanie obiektywnie istniejących problemów, takich jak otyłość, nadwaga czy zła kondycja. Wskazana wówczas może być zmiana diety oraz trybu życia z siedzącego na aktywny. Jeśli chodzi o problemy czysto fizyczne związane ze sferą seksualną, takie jak niewystarczające nawilżenie okolic intymnych można sięgnąć po jeden z dostępnych w aptekach żeli lub innych środków nawilżających.
Ogromne znaczenie dla kobiecej seksualności ma również poczucie bezpieczeństwa i stabilności, zarówno w relacji z partnerem, jak też w szerszym wymiarze psychofizycznym i ekonomicznym. Wg M. Rawińskiej i wsp., ważnym czynnikiem jest postrzeganie związku partnerskiego jako satysfakcjonującego lub nie. Negatywny wpływ na zadowolenie kobiety z życia seksualnego mają występujące w relacji m.in:
Podstawowym antidotum w takiej sytuacji jest obopólna praca nad związkiem. Należy rozpocząć ją od szczerej rozmowy, a następnie próbować odbudować wzajemne zaufanie i zrozumienie.
Problemy z seksem u mężczyzn zazwyczaj mają podłoże fizjologiczne i psychologiczne, przy czym czynniki te często są ze sobą powiązane.
Znaczenie mają nie tylko obiektywne zaburzenia, takie jak brak lub niemożność utrzymania erekcji, ale też lęk przed tego typu incydentami, o czym wspominają ankietowani przez prof. Izdebskiego. Często powoduje to nakręcanie mechanizmu błędnego koła – jedno niepowodzenie pociąga za sobą kolejne. Tak właśnie mogą wyglądać problemy z seksem u młodych mężczyzn – niedoświadczonych, niepewnych swoich umiejętności (choć i w tym przypadku nie ma reguły odnośnie wieku).
Istnieje wiele możliwości reakcji w takiej sytuacji. Nieodzowne staje się wsparcie i zrozumienie okazane przez partnerkę. W sytuacji, gdy źródłem problemów jest lęk, można próbować go przezwyciężyć, stosując inne praktyki seksualne, nie powodujące takiej presji (pieszczoty, masturbacja itd.).
W tym miejscu warto również wspomnieć, że jak wskazuje raport prof. Izdebskiego z 2017 r. około 70 proc. respondentów stwierdziło, że nie ma nic złego w stosowaniu środków zwiększających sprawność seksualną. Należy pamiętać, że dostępne w aptekach środki na erekcję są skutecznym antidotum w przypadku zaburzeń wzwodu o podłożu fizjologicznym. Nie tylko doraźnie pozwalają one uzyskać prawidłowy wzwód, ale też mogą mieć swój udział w budowaniu poczucia pewności siebie.
Co jeszcze może stanowić źródło zaburzeń lub dyskomfortu? W niektórych przypadkach istotny jest problem z seksem w prezerwatywie. Kondom osłabia doznania, poza tym dla wielu mężczyzn jego zakładanie na członek jest tak stresujące i czasochłonne, że prowadzi do osłabienia napięcia seksualnego. Specjaliści radzą, by w takich sytuacjach zaangażować partnerkę, a nakładanie zabezpieczenia uczynić elementem gry wstępnej.
Brak zbliżeń w związku jest nie tylko problemem samym w sobie. To jednocześnie odbicie innych dysfunkcji występujących w relacji między dwojgiem ludzi, jak też zarzewie kolejnych konfliktów i frustracji. Dlatego warto jest dbać o jakość życia seksualnego, co zazwyczaj idzie w parze z dbałością o stan związku. Kluczowe są takie czynniki, jak:
● wzajemne zrozumienie i poszanowanie dla potrzeb drugiej strony, także seksualnych;
● umiejętność rozmowy w celu pokojowego i konstruktywnego rozwiązywania konfliktów.
W związku z tym kluczowa jest szczera rozmowa miedzy partnerami, aby znaleźć źródło problemu zarówno o podłożu psychicznym, jak i fizycznym. Tylko wtedy będzie można znaleźć rozwiązanie i poprawić relacje.
W przypadku dużego nasilenia problemów w związku, warto jest skorzystać z fachowej pomocy. W zależności od ich charakteru, właściwym miejscem będą gabinety specjalistów z zakresu seksuologii, ginekologii, urologii, czy psychiatrii, a także psychoterapeutów pracujących indywidualnie bądź z parami.
Powiązane artykuł:
Udany związek - jak stworzyć idealny? Sposoby >>
Gra wstępna – długa czy krótka? Jaka jest najlepsza? >>
Szkodliwy wpływ alkoholu na zaburzenia erekcji >>
Autor: Piotr Brzózka
Konsultacja merytoryczna: mgr psychologii Mateusz Jesionowski
Źródła:
1. Jolanta Molińska, Seks jest zbyt ważny, by mieć z nim problemy, Farmacja Praktyczna, Nr 5-6 (104) Maj-Czerwiec 2017.
2. Seksualność Polek i Polaków w czasach Covid, Wyniki badania Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy, Uniwersytet Zielonogórski, https://www.infoserwis.uz.zgora.pl/index.php?raport-prof-z-izdebskiego-z-bada-na-temat-zdrowia-relacji-w-zwizkach-oraz-ycia-seksualnego-polakow-w-czasach-pandemii-1, [data dostępu 12.12.2021].
3. Zdrowie, relacje w związkach i życie seksualne Polaków, Uniwersytet Warszawski, https://www.uw.edu.pl/zdrowie-relacje-w-zwiazkach-i-zycie-seksualne-polakow/, [data dostępu 18.06.2021].
4. Zdrowie i życie seksualne Polek i Polaków w wieku 18-49 lat w 2017 roku, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2020.
5. Obraz własnego ciała u kobiet a satysfakcja seksualna, Przegląd Badań Edukacyjnych Educational Studies Review nr 21 (2/2015).
6. Marta Rawińska, Anna Czyżkowska, Zbigniew Lew-Starowicz, Klasyfikacja, etiologia oraz prawidłowe diagnozowanie zaburzeń seksualnych u kobiet – ZSK (FSD – Female Sexual Disorders). Czynniki biologiczne, psychoseksualne oraz kontekstualne, Med Og Nauk Zdr. 2012;18(4):334–339.
7. Zbigniew Lew-Starowicz, Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska 2005, 3, 2.
Źródłem stresu są trudne sytuacje życiowe. Do szczególnie stresujących należą śmierć bliskiej osoby, rozwód, separacja małżeńska, zagrożenie zdrowia lub życia i zwolnienie z pracy.
Czytaj więcej »Sposobem na leczenie zaburzeń o podłożu psychogennym jest podjęcie psychoterapii. Psycholog/psychoterapeuta seksuolog pomaga poradzić sobie z problemami natury psychologicznej, które obciążają męską psychikę.
Czytaj więcej »Jakie przyczyny najczęściej odpowiadają za brak erekcji po 40 roku życia? Należą do nich czynniki naczyniopochodne – najczęściej zmiany miażdżycowe w obrębie naczyń krwionośnych.
Czytaj więcej »